Jak pozytywnie i przyjemnie zakończyć rok 2015

Koniec roku to czas bilansów, wniosków, a zaraz potem postanowień i planów. Goniąc swój własny ogon bo sklep, bo prezenty, bo zamknięcie roku w pracy, bo zakup choinki, bo dywan trzeba wytrzepać, bo jasełka w przedszkolu, bo impreza wigilijna w pracy, zostawiamy swoje osobiste podsumowania i marzenia na szary kres długiej listy.


Mam dla Ciebie propozycje prostego, szybkiego, a zarazem bardzo skutecznego stworzenia osobistego pozytywnego podsumowania roku 2015 plus opracowanie precyzyjnego planu działań na rok 2016 i to wszystko w 30 minut!
Narzędzie, które chce Ci dać w prezencie jest jednym z moich ulubionych stosowanych przeze mnie w coachingu osobistym. Jest profesjonalne, szyte na miarę, ale także uniwersalne i można je w dowolny sposób modyfikować.
Oddaję w Twoje ręcę, a Ty baw się nim później według potrzeb jak dobrymi klockami lego, z których można zbudować wiele pojazdów, domków i innych figur. Tobie dziś chcę zaproponować coś na dobry początek, co w tym szczególnym czasie najlepiej Ci posłuży. I co najważniejsze będzie opracowane przez najlepszego fachowca od Twojego życia – przez Ciebie! Ja tylko poprowadzę Cię za rękę zadając pytania i zadania.
Jedyne czego potrzebujesz to kolorowe pisaki czy długopisy – im więcej radosnych barw tym lepiej plus czysta karta papieru i półgodzinny zapas czasowy tylko dla siebie! Obiecuję, że będę kierować Cię krok po kroku.

Gotowa? Gotowy?

 1. Narysuj koło. Tak jak umiesz, nie musi być idealne. Przedziel koło liniami tak aby powstało osiem „kawałków pizzy“. Nie muszą być równe!
 1. Okej, jak już je masz wybierz swoje ulubione kolory by nazwać i opisać każdą z wyodrębnionych części nazwą określającą ważny obszar Twojego życia, z naciskiem na ważny w roku 2015 roku. Pustka w głowie? Ja wpisuję min. rodzinę ( ja akurat z podziałem :“rodzice“ i „mąż“ i „dziecko“ – bo każdy jest dla mnie innym obszarem), pracę, pasję, zdrowie, swój czas wolny… Uzupełnione? Czujesz, że każdy kawałek tej pizzy ma inny smak? Tak ma być, przeczytaj, poczuj to jeszcze raz, każdy z tych obszarów… Masz za mało kawałków, a w głowie jeszcze kilka pomysłów? Przedziel któryś z kawałków jeszcze na pół i dopisz to co niezbędne.

Jeśli zostało Ci puste miejsce, nie szkodzi, może uzupełnisz je w trakcie zabawy. Daj sobie trochę luzu – nikt Cię nie ocenia, to co teraz robisz jest tylko Twoje i dla Ciebie.

  1. Zabawa się zaczyna. Popatrz na ten obszar, który wypisałeś jako pierwszy i zadaj sobie pytanie dokładnie takie: Na ile jestem zadowolony z tego jak ten obszar działa w moim życiu w tym roku, jak ja w nim działam i się w nim czuję? Oceń skalę zadowolenia z tej konkretnej części, gdzie 1 będzie oznaczać „jestem mało zadowolony“, a 10 „jestem zadowolony maksymalnie“. Uwaga, pamietaj, że w tej skali nie ma 0!!! 1 wpisz sobie w przecięciu wszystkich kawałków, a 10 na brzegu „chrupiącego ciasta“, a następnie wpisz liczbę na skali, która odpowiada Twojemu zadowleniu z tego obszaru. Np 6 zaznacz i półkolistą linią odznasz to miejsce na tym konkretnym kawałku.
   Dokładnie to samo zrób z pozostałymi obszarami. Skupiaj się tylko na konkretnym obszarze, który skalujesz i zaznacz na nim poziom zadowolenia. To samo pytanie powtarzasz, aż cała Twoja pizza, a może słodka tarta będzie poprzecinana liniami z poziomami Twojego zadowolenia.
   Zrób to intuicyjnie, tak jak czujesz. Pamietaj, że ocena jest zawsze pozytywna. Nie odpowiadasz, że nie jesteś zadowolony, takiej odpowiedzi nie ma. Doceń się w ten sposób. Podziękuj sobie za to co masz. Druga ważna rzecz – nie ma dobrych i złych odpowiedzi, są Twoje – tak jak je czujesz Ty. Każdy ma swoją własną, wewnętrzną, niepowtarzalną skalę więc śmiało – zaufaj sobie w tej kwestii i nie zastanawiaj się jak wypadasz na tle innych osób, które robią to samo ćwiczenie.

 

  1. Czy już wszystkie obszary mają swoje poziomy zadowolenia? Rzuć okiem jak zmieniło się Twoje koło, niektóre kawałki są bardziej nadryzione, inne mniej. Na dole kartki, lub na innej kartce napisz nazwę pierwszego obszaru np. Hobby i zadaj sobie dokładnie to pytanie Oceniłem ten obszar wysoko na …(tu Twoja cyfra), co sprawia, że jestem na tyle zadowolony z tego jak działam w tym obszarze?

 

 1. Od punktów, kresek wypisujesz wszystko to, co działa, co Cię cieszy, co motywuje. Co jeszcze, co jeszcze? – pytaj siebie, kiedy wydaje Ci się, że już wszystko napisałeś. Kiedy sporządzisz taką listę, ustosunkowując się do każdego z obszaru przeczytaj ją w całości na głos.

Ja, Kasia, jestem zadolowona z obszaru zdrowie na 6, bo: mam dwie ręcę i dwie nogi, jestem zdrowa generalnie, mam dobre wyniki badań, badam się regularnie, jestem w niezłej kondycji, chodzę codziennie do pracy po schodach zamiast wsiadać w windę, dobrze śpię… – zrób to w ten sam sposób, i pamietaj wypisuj same pozytywy! Pytnie brzmiało: Co sprawia, że jestem na tyle zadowolony?

5. Czujesz się kompletny, dużo dobrego udało Ci się wypisać? Podziękuj sobie za taką wspaniałą listę. Poczuj każdy z tych obszarów, a teraz popatrz na nie z lotu ptaka. To bardzo ważne w tej zabawie – zadaj sobie kolejne pytanie: Nad którym jednym obszarem powinienem popracować tak, że kiedy moje zadowolenie z niego wzrośnie to poczuję jednocześnie wzrost zadowolenia w innych przestrzeniach mojego życia? Masz to? Napisz na kartce nazwę tego kluczowego dla Ciebie w tej chwili obszaru.

6. Jeśli jesteś zadowolony, np na 6 to na ile chciałbyś być zadowolony za pół roku? Napisz tą cyfrę. Po czym poznasz, że jesteś już na tym poziomie za 6 miesięcy? Po czym to poczujesz?
Napisz proszę dokładnie co się zmieni, że jesteś X poziomów wyżej i jak to w sobie znajdziesz. Nie musisz pisać co zmieni się wtedy w innych obszarach, ale jestem pewna, że podskórnie to czujesz jak rosną punkty w tamych płaszczyznach.

  1. Napisz proszę: Dlaczego osiągnięcie jeszcze większego zadowolenia z tego obszaru jest dla Ciebie tak ważne?
   Co Ci to da, że będziesz na tym wyższym szczeblu satysfakcji 
    koniecznie o zanutuj!

 

 1. Cieszę się, że to masz w sobie i masz to także wypisane na kartce, teraz kolejny ważny element Twojej układanki. Kolorowy długopis ciągle w ręku? Ja pytam – Ty odpowiadasz?

a/ Jaki jest pierwszy mały krok, który zrobisz już w tym tygodniu by za pół roku zadowolenie z tego obszaru jakim jest (tu nazwa) wzrosło i abyś poczuł (tu dokładnie to co napisałeś)?

b/ Na kogo jeszcze wpłynie pozytywnie Twoja zmiana?

c/ Jakie są dwa duże, milowe kroki, które musisz wykonać, aby znależć się w tym miejscu (powiedz głośno to co napisałeś)

d/ Kiedy dokładnie zrobisz pierwszy mały krok?

e/ Kiedy dokładnie będziesz pracował nad wielkimi milowymi krokami w swoim dążeniu do celu?

f/ Jak możesz sabotować chęć swojej zmiany? Co więc możesz zrobić, aby nie dać się samemu sobie zbojkotować?

Masz to? Właśnie podziękowałeś sobie w tym podsumowaniu za cały rok 2015, a może nawet za znacznie szerszy okres Twojego życia? Zobaczyłeś ile rzeczy u Ciebie dobrze prosperuje, a także czego wzmocnienie spotęguje Twoją radość z innych obszarów Twojego życia. Zanotowałeś czemu to dla Ciebie ważne, co to zmieni w Twoim życiu, na kogo to wpłynie – te punkty powinny stanowić Twoją mocną motywację do działań, bo nie wiem czy wiesz, ale napisałeś swój mały, ale bardzo ważny plan działań na 2016 rok, tak aby kolejne podsumowanie za rok było jeszcze lepsze. Wystarczy trzymać się tego planu, moja Droga i mój Drogi!

Kolejną niespodzianką jaką mam dziś dla Ciebie jest następny prezent – całkowicie darmowy coaching ze mną – jedna komplementarna sesja na hasło „chcę!“ wysłane na adres mojego maila katarzyna.habowska@gmail.com. Dostaniesz ode mnie kwestionarisz, który przygotuje Cię do naszego spotkania oraz propozycję terminu. Czekam na Ciebie / zgłoszenia do końca stycznia 2016 oku!
Nie przegap tego terminu!

*wpis mojego autorstwa z mojego bloga „coaching cafe” na www.osobyzasoby.pl

kaboompics.com_Heart-with-a-red-oil-pastel-702x336

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *