Przerwij ciszę

Dlaczego o tym piszę?
Być może jak ja jesteś dorosłym dzieckiem, które nie znalazło się we właściwym czasie w żadnej statystyce, bo zapewne pojawiły się któreś z wymienionych: strach, brak wiary w zmianę, czy wreszcie wstyd.
Jestem dzieckiem, które nie spotkało Ciebie.
Jesteś dzieckiem, które nie spotkało mnie.

Koniecznie zobacz  ten krótki  filmik, który zrobili młodzi ludzie dla pochodzącej z Danii fundacji Bryd Tavsheden. Organizacja ta zajmuje się pomocą dzieciom z rodzin, w których występuje przemoc.

Ten film w swoim przekazie jest prosty, konkretny i wyrazisty do bólu.
To właśnie czuje dziecko, które jest otoczone przemocą, w taki sposób funkcjonuje dziecko, które czuje strach czy upokorzenie.

Pamiętaj,  że przemoc to nie tylko bicie !!!
Przemoc to krzyki, to wyzwiska, to nadużywanie alkoholu i tego konsekwencje, przemoc to znęcanie się psychiczne, to upokarzanie drugiej osoby, wyśmiewanie z niej.

Pamiętaj także, że jeśli jesteś świadkiem przemocy masz nie tylko prawo, ale i obowiązek w ramach obrony zdrowia i życia pokrzywdzonych zgłosić fakt znęcania pod adresem „Niebieskiej Linii” .
Przemoc w rodzinie tworzy zamknięty krąg, co znaczy, że ofiara często sama nie uda się po pomoc gdyż: boi się swojego sprawcy, nie wierzy, że coś może się zmienić lub zwyczajnie wstydzi!
Może się okazać, że jesteś w tym właśnie miejscu, aby przerwać ten żelazny krąg, że nie jesteś świadkiem tylko przez przypadek, ale jesteś jedyną nadzieją, która może przynieść pomoc.

Ważne jest przede wszystkim to, żebyś :

  1. wysłuchał osoby, która doznaje przemocy,
  2. uwierzył w to, co mówi
  3. zapewnił ją o tym, że ma prawo szukać pomocy
  4. zawiadomił osoby, które zajmują się udzielaniem pomocy w sytuacjach kryzysowych, czyli: Niebieską Linię: 22 668-70-00

Wg statystyk w  2015 roku Policja interweniowała w związku z procedurą „Niebieskiej Karty” ponad 75.495 razy, 17.392 to liczba małoletnich ofiar przemocy. Nie trzeba być wyjątkowo bystrym aby wiedzieć,  że policyjna statystyka to kropelka w morzu przemocy. Zastanów się jak ogromna liczba osób nie wykręci numeru policji, bo boi się oprawcy, nie wierzy czy zwyczajnie się wstydzi…

Dlaczego o tym piszę?
Być może jak ja jesteś dorosłym dzieckiem, które nie znalazło się we właściwym czasie w żadnej statystyce, bo zapewne pojawiły się powyższe: strach, brak wiary, czy wreszcie wstyd.
Jestem dzieckiem, które nie spotkało Ciebie.
Jesteś dzieckiem, które nie spotkało mnie.
Choć nie byłam ofiarą przemocy fizycznej to współuzależnienie i walka z dziecka z bezkompromisowym nałogiem rodzica wbijają się w duszę już na całe życie.
Mnie udało się „wyleczyć”, na dziś dzień jestem silna i spokojna, ale jednocześnie prawda jest taka, że w głębi mnie mieszka tamta dziewczynka, która zawsze będzie pierwiastkiem mojej osobowości.

Nie bądź obojętny już nigdy!

I bardzo ważne!
„ Pod koniec 2016 roku Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło prace nad projektem wypowiedzenia Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Konwencja została opracowana przez wszystkie państwa Rady Europy w 2011 roku. Do tej pory podpisały ją 43 kraje, a 22 dokonały ratyfikacji, w tym Polska. Konwencja ustanawia minimalny standard w zakresie rozwijania mechanizmów zapobiegania i ścigania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej oraz ochrony przed tym zjawiskiem. Państwa, które ją ratyfikowały, zobowiązały się do chronienia i wspierania osób doświadczających przemocy, w tym do stworzenia dla nich bezpłatnego telefonu zaufania, schronisk, świadczenia usług zdrowotnych oraz wsparcia psychologicznego i prawnego.”

Powiedz polskim władzom, że sprzeciwiasz się wypowiedzeniu Konwencji, która chroni kobiety – Podpisz petycję pod linkiem poniżej:

podpisz petycję

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *