zasada jednej minuty

Zdradzę Ci zasadę, która była dla mnie przełomowym odkryciem. Nie dlatego, że jest najprostszą i najbardziej efektywną zasadą na świecie, ale dlatego, że odkryłam ją dopiero po trzydziestce, a już dużo wcześniej mogłam dzięki niej uporządkować całe życie! Gotowy?

Oczywiście, że znam zasadę małych kroków, regułę kroków milowych, zmianę perspektywy i dziesiątki innych naprawdę świetnych narzędzi dzięki którym cel jest bliżej. Sprawdzały się z małym wyjątkiem…

Jeśli tak ja masz problem z utrzymaniem porządku w domu, biurkiem w pracy zapchanym nieaktualnymi dokumentami, nieodpisanymi mailami, niewykonanymi telefonami, zapomnianymi smsami, zapchanym dyskiem twardym, codziennym poszukiwaniem krwata, bo niewiadomo nigdy gdzie jest to może spodoba Ci się to czym się właśnie podzielę.

Zasada jednej minuty mówi nie mniej, nie więcej a dokładnie tyle; „Jeśli coś zajmuje Ci mniej niż 1 minutę, nie zwlekaj -zrób to od razu.” Jest to podstawowa i fundamentalna zasada produktywności, dzięki, której już nigdy nie zginiesz w gąszczu maili i nie potkniesz się o własne buty w progu.

Jak zacząć stosować? Rozglądnij się i złap pierwszą rzecz, której schowanie na swoje miejsce nie zajmie Ci więcej niż 60 sekund, jutro po przyjściu do domu jeśli rzucisz płaszcz na fotel od razu niech włączy Ci się w głowie stoper, porwij go i powieś na wieszaku, stosuj to do WSZYSTKICH czynności jakie Cię jutro czekają, a będziesz zaskoczony jak wpływa to na ład w Twoim życiu.

 • Porządek w domu?  Odgruzowanie pokoju czy szafy to przecież nie wszystko. Utrzymanie odpowiedniego stanu rzeczy powinno być stałe, a nie chwilowe, bo w otoczeniu, które jest uporządkowane lepiej się myśli, pracuje, rozwija, kocha. Zacznij od tego, aby każdą rzecz najlepiej odłożyć od razu na swoje miejsce! Kluczy nie rzucaj byle gdzie, szczotkę odkładaj zawsze i od razu w to samo miejsce jak tylko rozczeszesz włosy, po wyjęciu ze skrzynki listów otwórz je i posegreguj, ważne do segregatora, pudełka czy gdzie tam w zwyczaju, a nie ważne do śmieci. Wypiłaś kawę nie odkładaj kubka dla Gosposi ( masz taką? ), nie wkładaj do zlewu, bo pod koniec dnia spędzisz 15 minut myjąc gary, a od razu wymyj ten kubek! A jeśli masz zmywarkę… włącz ja po prostu zanim stęchną te wszystkie zapachy z talerzy! 1 minuta  – a dzięki pamiętaniu o tej prostej zasadzie, będziesz mieć dużo mniej do zrobienia! Obiecuję 🙂
 • zapchana skrzynka mailowa-  odbierasz maila i myślisz :” odpisze za chwilę, jutro, przy następnym otwarciu poczty…?” Ja mówiłam do siebie jeszcze gorzej: „Kiedyś na nie odpowiem”. To było totalnie nieefektywne, męczyła mnie wizja zadania jakie przede mną, nie mogłam się na niczym skupić, a prawda jest taka, że odpisanie zajęłoby mi od razu chwilkę, a czas jaki zmarnowałam na rozmyślaniu o tym fakcie być kompletnie przepuszczony przez palce. Robiąc coś od razu uwalniasz myśli i nie więzisz ich niepotrzebnie.
 • smsmy, telefony – masz zadzwonić do urzędu, odpisać koleżance i zostawiasz to na potem, coś Cię stresuje, coś blokuje, ale przekładanie w nieskończoność może nawarstwić problem, a i tak trzeba będzie podjąć się zadania. Wykonaj ten konkretny telefon od razu, a zobaczysz o ile lżej się poczujesz!Wprowadź tą zasadę! od razu! A minutę później wciągnij w nią domowników i bawcie się nią! Można zrobić z niej ciekawą grę na punkty, później wejdzie Ci w nawyk jak oddychanie 🙂

????????

4 Comments

 1. Krystyna

  Wydaje mi się,że powinno być : jeżeli coś zajmuje Ci nie więcej niż 1 minutę,albo mniej niż 1 minutę. Inaczej traci sens.

  Reply
  1. katarzynahabowska (Post author)

   W którym miejscu powinno być tak napisane? 🙂 Pozdrawiam

   Reply
  2. katarzynahabowska (Post author)

   Pani Krystyno! Dziękuję! 🙂 Już poprawiłam! W rzeczy samej teraz ma to sens!

   Reply
 2. Krystyna

  Zasada jednej minuty mówi nie mniej,nie więcej a dokładnie tyle; „Jeśli coś zajmuje Ci /powinno być/ m n i e j …………………”
  Pozdrawiam.

  Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *